קלינאות תקשורת

קלינאות תקשורת

דרכי יצירת קשר:

טלפונים שימושיים
שעות פעילות

08:00-16:00

כתובת

מרכז רפואי "שהם", דרך הנדיב, פרדס חנה

כתובת מייל ליצירת קשר:batelk@shoham.health.gov.il

גב' בת אל אהרוני-כ"ץ

מנהלת שירות
מידע נוסף

שירות תקשורת מונה שמונה קלינאיות תקשורת אקדמאיות, בעלות רישיון של משרד הבריאות, אשר מתמחות בשיקום ובטיפול בלוקים בהפרעות נרכשות בתקשורת, שפה, דיבור, קול ובליעה.

הקלינאיות מומחיות במגוון תחומים, בכללם שיקום נוירולוגי, מטופלים מונשמים, מטופלים במחלקות סיעוד מורכב ובתשושי נפש. צוות הקלינאיות מאבחן ומציע שיטות טיפול והתערבות עדכניות, על מנת לשפר את איכות חיי המטופל ואת יכולתו לתקשר עם הסביבה.

טיפול ותרגול הם גורמים משמעותיים בשיפור יכולות התקשורת, השפה והדיבור. אנו רואים במטופל ובמשפחתו בעלי תפקיד מכריע בתהליך השיקום והטיפול, ולכן יש שילוב ועירוב של הסביבה בכל התהליך הטיפולי, החל מקביעת מטרות הטיפול וכלה בהשגתן.

תחומי האבחון והטיפול

  • הפרעה נרכשת בשפה – אפזיה: שבץ מוחי, חבלת ראש ומחלות נוירולוגיות נוספות עלולים להוביל לפגיעה באזורים במוח האחראיים על השפה. בעקבות זאת נפגעות יכולות הקשורות בהבנת שפה, ביכולת ההבעה המילולית, בקריאה ובכתיבה. התחומים האמורים עלולים להיפגע בדרגות חומרה שונות, בהתאם למיקום ולאופי הפגיעה. קלינאית התקשורת מטפלת בשפה הפגועה באופן ספציפי, ביכולות התקשורת של המטופל עם סביבתו, על ידי התאמה של תקשורת תומכת וחליפית והדרכת המטופל ובני משפחתו.

  • הפרעה נרכשת בדיבור – דיסארתריה: שבץ מוחי, חבלת ראש ומחלות נוירולוגיות נוספות עלולים להוביל לחולשה בשרירי הדיבור וההיגוי, המתבטאת במובנות דיבור ירודה. הדיבור הדיסארתרי עלול להיות מרוח, איטי וקשה להבנה. מטרת הטיפול היא לחזק את שרירי הדיבור וללמד דרכי פיצוי, אשר יקלו וישפרו את התקשורת המילולית של המטופל בסביבתו.

  • הפרעה נרכשת בקול – דיספוניה/היפופוניה: להפרעה נרכשת במיתרי הקול, כגון חולשה או שיתוק מיתר קול, קיימת השפעה על איכות הקול. קול דיספוני יכול להיות מאופיין בצרידות, בנשיפתיות, בעוצמת קול חלשה ועוד. קלינאית התקשורת תקפיד לשפר את איכות הקול על ידי מתן תרגילים מותאמים להפרעה.

  • הפרעה נרכשת בבליעה – דיספגיה: הינה ליקוי בתהליך זיהוי העברת המזון מחלל הפה לוושט. היא עלולה לקרות בכל גיל, אך היא שכיחה יותר בזיקנה. בגיל המבוגר מרבית הפרעות הבליעה מופיעות בשל מחלה נוירולוגית. הפרעות בליעה שכיחות גם אצל אנשים מונשמים ובקרב חולי COPD, בשל הפרעה בקואורדינציה שבין הנשימה והבליעה. הפרעות בליעה עלולות להוביל לרעב, תת תזונה והתייבשות, כמו גם לשאיפת מזון לדרכי הנשימה והיווצרות דלקת ריאות. שיקום יכולת הבליעה נעשה באופן פרטני, בהתאם לסוג ההפרעה שאובחנה.

  • פגיעה ביכולת התקשורת המילולית – כאשר יכולת הדיבור, הקול ו/או השפה נפגעים, קיימת השפעה גם על יכולת התקשורת. קלינאית התקשורת מסייעת לשפר את התקשורת על ידי התאמה של מערכות תקשורת תומכות וחלופיות, המותאמות אישית למטופל וליכולותיו (כגון מחשבי תקשורת, מתגים, מערכת למיקוד מבט ועוד). כמו כן, נעשית התאמה של הסביבה, על מנת להנגיש את התקשורת עם המטופל.

זקוקים לעזרתנו? נשמח לעמוד לרשותכם

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם