תשושי נפש

מנהל המחלקות: ד"ר דורון מרימס
בוגר בית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית משנת 1996.
מומחה בנוירולוגיה (מרכז רפואי רבין). השתלמות בנוירולוגיה התנהגותית (בית החולים Baycrest Toronto).
תחום העיסוק העיקרי – מחלות ניווניות של המוח, בדגש על דמנציה. תפקידנו לאבחן ולטפל בחולה בכל שלבי המחלה, על מנת לתת לו את איכות החיים המיטבית.
עם העלייה בתוחלת החיים עולה מספר החולים הלוקים בדמנציה, אך גם עולה הגיל של המטפל העיקרי, המתקשה להתמודד עם מצב זה. מצב הכולל, מלבד ירידה קוגניטיבית, גם הפרעות התנהגות והפרעות מוטוריות. אנחנו רואים בבני המשפחה שותפים פעילים בכל שלבי הטיפול ותומכים במשפחות במשך שנים, משלב האבחון עוד טרם האשפוז ובמשך כל תקופת האשפוז.
חזון: רואה את המרכז הגריאטרי "שהם" כמקום מוביל בתחום הטיפול, המחקר וההוראה בתחום הדמנציה ומחלות ניווניות של המוח.
אני מאמין שיש לרכז את כל הטיפול באדם עם הפרעה קוגניטיבית תחת קורת גג אחת של מרכז גריאטרי ולהפקידו בידי צוותים רפואיים ייחודיים עם ידע וגישה אנושית מתאימה.
בניגוד לדעה הרווחת, אפשרויות הטיפול בחולה עם דמנציה הן רבות ומגוונות, אך אין "פרוטוקול" טיפולי ויש להתאים לכל חולה את הטיפול המתאים ביותר עבורו.
.
אחות אחראית תשושי נפש א': גב' דינה זריהן

אחות אחראית תשושי נפש ב': גב' עליזה זריהן

אחות מפקחת קלינית: גב' סמירה ג'מאל

תיאור כללי

מחלקת תשושי נפש מיועדת לטיפול בקשישים הלוקים בשיטיון (דמנציה) בדרגה חמורה. הדמנציה יכולה להיות על רקע מחלת אלצהיימר, אירועים מוחיים, מחלת פרקינסון או מחלות אחרות. מחלות אלה באות לידי ביטוי בהפרעה קשה בזיכרון, בהתמצאות ובשיפוט, הפרעות התנהגות, כדוגמת שוטטות ללא יכולת לחזור הביתה, אי שקט, הזיות ודיכאון.

מחלקת תשושי נפש נותנת לחולה סביבה מוגנת וטיפול ספציפי במצבים האופיינים למחלות אלה.

המטופלים

למחלקה מתקבלים חולים אשר נבדקו על ידי רופא מומחה בגריאטריה, פסיכיאטריה או נוירולוגיה, עברו בירור ואבחון של מצבם הקוגניטיבי, ונמצאו מתאימים על ידי גריאטר מחוזי לאשפוז ממושך במחלקה לתשושי נפש.

צוות רב מקצועי

המטופל ובני משפחתו מטופלים על ידי צוות מקצועי, מיומן ומנוסה, בגישה מכילה ואמפטית. לכל מטופל תוכנית טיפול אישית, המותאמת על ידי צוות רב מקצועי לצרכיו ומעניקה לו תשומת לב אישית, תוך שמירה על כבודו ופרטיותו. הצוות כולל רופאים, אחיות, מטפלות, עובדת סוציאלית, דיאטנית, קלינאית תקשורת, פיזיותרפיסט, מרפא בעיסוק ועובדת תעסוקה.

במחלקה ניתנים טיפולים ייחודיים שאינם תרופתיים, באמצעות משחקים, מוזיקה, התעמלות, עבודות יד, גינון או חיות מחמד, שירה במקהלה, טיולים ושיחות בנושא אקטואליה עם הצוות. טיפולים אלה משרים אווירה רגועה, מגבירים את האינטראקציה של החולה עם סביבתו ותרמים לשיפור התפקוד.

תנאי האשפוז

לאורך כל האשפוז קרובי המשפחה מקבלים סיוע נפשי ותמיכה בהתמודדות עם החולי של יקירם וכולל עזרה במינוי אפוטרופוס למטופל לפי הצורך.

כל אחת משתי המחלקות מוקפת בחצר, אליה קיימת יציאה מן המבנה. כל מבנה מוגן מפני יציאה בלתי מבוקרת, על מנת להגן על המטופלים.

מתחם המחלקות מוקף בחצר מטופחת, עם פינות ישיבה, כאשר היציאה מבוקרת, להגנת הדיירים.

החדרים במחלקות כוללים שני דיירים בכל חדר, לכל חדר צמודים חדרי מקלחת ושירותים ברמה גבוהה.

שעות ביקור: 8:00-14:00; 16:00-21:00

דרכי התקשרות

תשושי נפש א' – 04-6375669

תשושי נפש ב' – 04-6375673

עובדת סוציאלית: גב' דפנה אייזיק – 04-6375764

למידע נוסף לחץ כאן