שבוע המודעות להפרעות בתקשורת

לראשונה צוין באחרונה בארץ שבוע המודעות למקצוע הפרעות בתקשורת. צוות קלינאיות התקשורת של "שהם" הרים את הכפפה בשמחה, יזם וביצע פעילויות ואירועים שונים במהלך חודש מאי. האירועים התקיימו בכל רחבי בית החולים, במטרה להעלות את המודעות לתחומי האחריות השונים של קלינאית התקשורת בקרב אנשי הצוות, המטופלים ובני משפחותיהם.

ב-17 במאי הועברה הרצאה מרתקת בנושא אפזיה על ידי אבי ומלכה נדרה. אבי הוא מתורגמן לשעבר, שדיבר שבע שפות, עם אפזיה כרונית זה כ-11 שנים. ההרצאה הועברה לרופאים/ות ומטפלים/ות ממקצועות הבריאות, ובה נחשפנו לחוויה האישית של אבי ואשתו ולהתמודדות היומיומית שלהם עם מצבים שונים.

ב-22 במאי התקיימה פעילות קבוצתית בשפה הערבית לבני משפחה ומטופלים בבית החולים, בדגש על דרכים להעברת מסר ולתקשר לא רק באמצעות דיבור ישיר.

בתאריכים 23-24 במאי פתחנו את "דוכן ההפתעות" – פעילות חווייתית לכלל באי בית החולים, שהתקיימה במטרה להעלות מודעות לנושא הפרעות בליעה, וכללה כרטיסי גירוד שזיכו את העוברים והשבים במרקמי מזון שונים. לכל מבקר חולק דף הסבר על מקצוע קלינאיות התקשורת וההיענות היתה מרשימה.

ב-30 במאי התקיימה הרצאתה של אביבה תירם "לכבוש את הדיבור", בה הביאה המרצה את נקודת מבטה האישית על תהליך השיקום שעברה אצלנו ב"שהם", בדגש על השיפור בהפרעת הדיבור (דיסארטריה) שהופיעה אצלה לאחר אירוע מוחי. ההרצאה הועברה למטופלים ובני המשפחות של מחלקות השיקום.

בהזדמנות זו אנחנו רוצות להודות מקרב לב לכל מי שסייע ותרם לפעילויות השונות במהלך השבוע ולקראתו, לד"ר טניה ולאורי על העידוד והאישור לקיום הפעילויות, למאיר ולסיגל מהמטבח ולדודו מהרכש על המטעמים שדאגו להביא ולהכין לדוכן ההפתעות, ליוסי שטרית ולעופר שסייעו בהעברת הדוכנים והאוכל. לאסף, אילנה ותמר על הסיוע בהדפסה והפצה לקראת שבוע המודעות, לרינת ואפרת העו"סיות על הסיוע בהזמנת המשפחות, לאתי ונטליה האחיות על הסיוע בארגון ההרצאה, למיכל פולישוק על היכולת המופלאה לשבץ את הטיפולים כסדרם תוך שהיא שוזרת את מגוון הפעילויות ביניהם, ובכלל, לכל מי שטרח והגיע ונטל חלק באירועי השבוע. תודה רבה!

צוות המחלקה להפרעות בתקשורת