מנהלת הריפוב"ע בכנס שנתי

באחרונה התקיים בבית החולים בלינסון הכנס השנתי של העמותה לריפוי בעיסוק. כל תכני הכנס הוקדשו לנושא המיניות לאורך החיים והייתה התייחסות לחשיבות המיניות לתפקוד האדם ולאיכות חייו, בין השאר הוצגו תיאורי מקרה ודרכי התערבות של מרפאים בעיסוק בנושא המיניות.

את אחת ההרצאות, בנושא מיניות בזיקנה, העבירה נועה גולדרייך רפאל, מנהלת הריפוי בעיסוק ב"שהם", בשיתוף עם ליאורה פלג, מנהלת הריפוי בעיסוק בבית החולים שמואל הרופא.

גולדרייך: "דיברנו על השפעת הגיל במצבי בריאות וחולי על המיניות של האדם המבוגר והועלו אפשרויות להתערבות של המרפאים בעיסוק בנושא. מיניות היא לא רק מין, היא כוללת היבטים נוספים רבים, כמו אינטימיות, חברות, זהות מגדרית, דימוי עצמי. המיניות היא חלק בלתי נפרד מהתפקוד היומיומי של כל אדם ומתבטאת בהרגלי טיפוח עצמי, רחצה, לבוש ופשיטת בגדים ועוד. למרות כל זה, מרבית אנשי המקצוע בשירותי הבריאות אינם מתייחסים למיניות המטופל במהלך הטיפול, על אחת כמה וכמה כשמדובר במטופל גריאטרי.

"הרצאה זאת היא חלק מפרויקט קליני שאני מבצעת במסגרת לימודי התואר השני. הפרויקט נקרא 'מדברים מיניות' ומטרתו לשפר את המודעות למיניות האדם כחלק מהתערבות טיפולית בריפוי בעיסוק.