מה בין הזנחה עצמית, בריאות הנפש וכבוד השופט?

הזנחה עצמית בקרב קשישים מהווה בעיה, שעקב היעדר דיווח אנו לא מודעים לממדיה. החברה הלאומית להגנת המבוגר בארה"ב מגדירה הזנחה עצמית אצל הקשיש כ"חוסר יכולת לדאוג לצרכים הבסיסיים, עקב ירידה תפקודית או קוגניטיבית", ומבהירה שבחירה של סגנון חיים בלבד אינו מספיק על מנת להגדיר את הבעיה כהזנחה.

קיימים ששה סימני אזהרה המחשידים להזנחה בקרב הקשיש:

  1. היגיינה ירודה, חוסר טיפול בשיער ובציפורניים.
  2. היענות נמוכה או סירוב לקבלת טיפול תרופתי.
  3. סימני התייבשות, תת תזונה או חוסר התייחסות למצב הבריאותי.
  4. תנאים סניטריים ירודים בדירה.
  5. אי תשלום חשבונות חשמל, מים וכו'.
  6. מחסור במוצרי מזון בבית.

תיאור מקרה:

בחצי השנה האחרונה טופלה במחלקה לסיעוד מורכב תומך מטופלת בת 70, שאושפזה בהוראת שופט ובניגוד לרצונה, עקב ליקוי בשיפוט והזנחה עצמית, שהביאו לפגיעה בשלמות העור.

בנוסף המטופלת סבלה מהתנהגות פרנואידית, שהתאפיינה בחשדנות ובחוסר אמון בצוות. לחלקם היא ייחסה עוינות וחשה עצמה נרדפת. הצוות דיווח על תוקפנות מילולית מצד המטופלת, ביקורתיות ועקשנות, נטייה לסכסוכים ומאבקים ובררנות באשר לאופן הטיפול בה. כל הצעה לעזרה נתפסה, לתפיסתה, כניסיון לגרום לה נזק.

חשדנותה הובילה לחוסר שיתוף פעולה ולסירוב לבדיקות ולחלק מהטיפולים הרפואיים והסיעודיים. עקב חוסר היכולת למתן אמון, נוצר הרושם שההיגיון שלה שונה וכי אין כל טעם לדבר עמה ולהסביר.

המטופלת זכתה לטיפול סיעודי מקצועי ורגיש ברמה הגבוהה ביותר מצד צוות המחלקה, למרות דפוס התנהגותה.

עם השגת הריפוי של פצע הלחץ ושינוי הססטוס מסיעודית מורכבת לסיעודית – הועברה המטופלת בצו בית משפט למחלקה סיעודית בבית אבות בצפון.

מקרה זה מלמד, כי עלינו לעשות כל מאמץ בכדי לזהות סימני הזנחה אצל קשישים ולמנוע את המקרה הבא, טרם הופעת סיבוכים.

ד"ר נביל גרה

מומחה בגריאטריה

סיעוד מורכב תומך ב'