ליווי רוחני ורוחניות

מפגש בנושא ליווי רוחני התקיים באחרונה ב"שהם" לצוותים רב מקצועיים. המטרה – להכיר את התחום ולהעשיר את הידע של הצוותים באפשרות של שילוב טיפול מסוג זה עבור המטופלים המאושפזים במרכז, סובלים ממחלות חשוכות מרפא וחווים סבל גופני, נפשי ורוחני. בנוסף, קיימת אפשרות של מתן ליווי רוחני לצוות המטפל, המתמודד עם מטופלים הסובלים ממצבים רפואיים מורכבים, במטרה להפחית שחיקה.

הילה אשחר ממרכז שוורץ לתרבות ורוח, הציגה בפנינו את עולם הרוח והרוחניות ואת תרומתו של הליווי הרוחני כמענה לצרכיו הרוחניים של המטופל, תוך הקלה בסבלו.

רוחניות מתייחסת לדרך שבה אנשים מחפשים ומביעים משמעות ומטרה בחייהם. הרוחניות יכולה להתקשר לדתיות, היא מתקשרת לחיבור לכאן ועכשיו, לעצמי, לטבע, למשמעותי או למקודש בחיי האדם.

הליווי הרוחני מתמקד באדם במצבו הנוכחי, תוך שימוש בכלים מעולמות ומתחומים שונים, ובשפה ייחודית, המסייעים לאדם להתחבר לכוחות הפנימיים שלו ולמצוא משמעות. כלים אלה כוללים הקשבה, שיחה (על תקווה, הודיה, סליחה, אהבה), קריאת טקסטים משמעותיים, קיום טקסים אישיים, תפילה, טכניקות של הרפיה ונשימה, מדיטציה, דמיון מודרך וכדומה.

הילה הדגישה, כי ליווי רוחני אינו מיועד רק למטופלים בסוף החיים וכי הוא עוזר גם בזמן מצוקה ומשבר וכן במצבים של בדידות, חוסר משמעות וכדומה.

הצורך בליווי רוחני עולה הן מצד המטופלים ומשפחותיהם והן, לעיתים, מתוך זיהוי הצורך מצד הצוות המטפל. נראה, כי קיימת חשיבות לשלב בעתיד במערך הטיפולים גם אפשרות לקבלת מענה בדמות ליווי רוחני.

ד"ר תמי פורת-פקר

מנהלת (בפועל) חטיבה סיעוד מורכב תומך

דפנה אייזיק

עו"ס חטיבת סיעוד מורכב תומך