הפרעות בתקשורת ובליעה

תיאור כללי

היחידה להפרעות בתקשורת ובליעה עוסקת באבחון וטיפול בהפרעות שפה, דיבור, קול ובליעה. הפרעות אלו יכולות לנבוע מפגיעה במוח, בעמוד השדרה ו/או ממחלות שונות. קלינאיות התקשורת, שהתמחותן בשיקום, עורכות אבחון מקיף, שלאחריו, בהתאם לקשיים שנצפו, מותאם טיפול הנתפר באופן אישי לכל מטופל.

לדוגמה, במקרה שקיים למטופל קושי בהעברת מסר בשל ליקוי במובנות הדיבור, יינתן טיפולממוקד לשיפור היכולת שנפגעה ו/או אסטרטגיות וכלים לתקשורת חלופית, כגון לוח תקשורת.תדירות הטיפול ומשכו נקבעים על ידי קלינאית התקשורת בהתאם למצבו וצרכיו של כל אדם.

תחומי האבחון והטיפול

תקשורת

הפרעות בליעה

הפרעה בבליעה (דיספגיה אורופרינגיאלית) הינה ליקוי בתהליך זיהוי הכנת והעברת המזון מחלל הפה לוושט. היא עשויה להתקיים בכל גיל, אך היא שכיחה יותר בזקנה. בגיל המבוגר מרבית הפרעות הבליעה מופיעות בשל מחלה נוירולוגית (למשל פרקינסון, אירוע מוחי, דמנציה), או מסיבה אונקולוגית (לדוגמה סרטן ראש צוואר). הפרעות בליעה שכיחות גם אצל אנשים מונשמים ובקרב חולי COPD, בשל הפרעה בקואורדינציה שבין הנשימה והבליעה. הפרעות בליעה יכולות להוביל לרעב, תת תזונה והתייבשות, כמו גם לשאיפת מזון לדרכי הנשימה והיווצרות של דלקת ריאות (Aspiration pneumonia). שיקום יכולת הבליעה נעשה על ידי קלינאיות התקשורת באופן פרטני. בהתאם לסוג ההפרעה שאובחנה, מותאמות שיטות טיפול ופיצוי וניתנת הדרכה למטופל, לבני משפחתו ולאנשי הצוות בנושא. כל זאת, במטרה לאפשר המשך אכילה בטוחה דרך הפה.

הפרעות שפה

אפזיה (Aphasia) היא ליקוי שפתי הנובע מנזק מוחי שנגרם למרכזי השפה הממוקמים בצדו השמאלי של המוח. בהפרעה זו השפה עלולה להיפגע באופן משמעותי, ולמטופל נגרם כשל תקשורתי מהותי.

ההפרעה מתאפיינת בפגיעה באחד או יותר מערוצי השפה: דיבור, הבנה, קריאה וכתיבה. התחומים הנפגעים ומידת הפגיעה בהם שונים מאדם לאדם. ייתכן שיופיעו פגיעות רק בחלק מהערוצים, וברמות חומרה שונות.

בנוסף, בשל פגיעה במוח יתכנו גם הפרעות שפה שונות מאפזיה, לדוגמה, קושי במציאת מילים, קושי ביכולת לקרוא או לכתוב.

חשוב לדעת, כי הפרעות בשפה (למשל קושי במציאת מילים, דיסלקציה ודיסגרפיה), יכולות להופיע גם לאחר פגיעה בחלקו הימני.

הפרעות תקשורת נוספות

הפרעה במובנותהדיבור (דיסארטריה, אפרקסיה, גמגום), למשל, בשל חולשה באיברי ההיגוי או קושי בתכנוןתנועתם.ליקויים בקול (דיספוניה), למשל, בשל שיתוק מיתרי הקול, המתאפיין בצרידות ובקול חלש.

קלינאית התקשורת מאבחנת את בעיות השפה והדיבור של החולה ומטפלת בהן. הקלינאית עובדת בשיתוף עם צוות רב מקצועי (רופאים, אחיות, מרפאים בעיסוק, פיזיותרפיסטים, דיאטניות) ועם משפחות החולים, כדי לאבחן את הבעיות ולטפל בהן בצורה הטובה ביותר.

טיפול ותרגול הם גורמים משמעותיים בשיפור יכולות השפה והדיבור

קלינאית התקשורת משתמשת במגוון רחב של אמצעי אבחון ועזרים טיפוליים, המיועדיםספציפית לטיפול בהפרעות בתקשורת. עזרי הטיפול כוללים חומרים ודפי עבודה שקלינאיתהתקשורת מחברת ומתאימה במיוחד לכל מטופל. כמו כן נעשה שימוש במגוון אביזריםטיפוליים, משחקים ותוכנות, שתכליתם שיפור יכולותיו של המטופל.

צוות היחידה

הצוות מונה שש קלינאיות תקשורת, בעלות B.A בהפרעות תקשורת והתמחות בשיקום.

דרכי התקשרות

טלפון: 04-6375704, 04-6375816.

פקס: 04-6375659 (לציין עבור שירותקלינאיות תקשורת).

ימים ושעות פעילות

א-ה 14:30-8:00.