היום הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים צוין ב"שהם"

מדי שנה, ב-25 בנובמבר, מציינים בכל העולם את היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים, יום שמטרתו העיקרית היא להעלות את המודעות לתופעה הנוראית, בה נשים סובלות מאלימות פיזית ונפשית. מדובר במקרים של אונס, רצח, הטרדות מיניות, ובעיקר אלימות במשפחה.

השאלה הנשאלת הא האם יום אחד של מאבק באמת מספיק? מתחילת השנה נרצחו בישראל 20 נשים. החודש החולף הזכיר לנו שהתופעה המסוכנת של רצח נשים בידי בני זוגן קיימת גם בשנת 2018, כאשר רק בשבוע אחד נרצחו שתי נשים. רצח נשים על ידי בני הזוג הוא טרור לכל דבר. למרות הנחשול הציבורי של # לא התלוננתי, עדיין על סדר היום של ועדת שרים לחקיקה אין אף הצעת חוק שנועדה להגן על נשים אלה ולשפר את מצבן. לכן עלינו לא לעבור לסדר היום ואף לקרוא לענישה מחמירה כל רוצח נתעב.  

אם נחשפתם להתעללות באישה או בנערה, חווים אלימות במשפחה או פגיעה מכל סוג שהוא, חשוב שתדווחו על כך. אל תשתקו.

מה בין התעללות בנשים להדרת נשים?

בשנים האחרונות  נחשפנו בשיח הציבורי למושג הדרת נשים, שהתייחס להתנהגות גסה ואלימה של גברים כלפי נשים שהתנהלו לתומן במרחב הציבורי. בחודש האחרון היינו עדים להפרדה מגדרית בקורס ״משפיעים״ של נציבות שירות המדינה. בעקבות תביעה של שדולת הנשים, פסק בית הדין האזורי לעבודה בירושלים שלא ייפתחו עוד קורסים נפרדים לגברים ולנשים, אלא קורס אחד לשני המינים. עוד נקבע, כי המדינה לא תוכל יותר לבצע מחטפים המנציחים הדרת נשים.

הפרדה מגדרית עלולה ליצור מדרון חלקלק, שמנציח ומעמיק אפליה בין מגדרים, ואף להסלים עד לאלימות.

ומהו יום הילדה הבינלאומי?

המועצה הכללית של האו"ם החליטה בשנת 2011 לקבוע את התאריך 11 באוקטובר בכל שנה כיום הילדה הבינלאומי. המטרה – להדגיש את חשיבות הנושא ולתת מרחב להכרה, דיון וטיפול בסוגיות שונות בחיי ילדות בעולם. ילדות, יותר מילדים, חשופות בעולם כולו לעוני, אנאלפבתיות, עבדות, סחר לצרכי זנות, נישואין בגיל צעיר, מחלות, אלימות ועוד.

"העצמה והשקעה בבנות הן המפתח לשבירת מעגל האפליה והאלימות וקידום ההגנה על ההנאה המלאה והיעילה שלהן מזכויות האדם" (החלטה 66/170, האומות המאוחדות).

ספרו לילדה הקרובה לכם כמה חשוב שתדע שיש לה זכויות שוות ושהיא יכולה לבחור לעשות מה שהיא רוצה, ללמוד מה שהיא רוצה ולהילחם על מה שהיא רוצה, בדיוק כמו ילדים בנים. היא לא חייבת ללבוש שמלות בצבע ורוד, לגדל שיער ארוך ולמצוא חן בעיני כולם. למדו אותה שתהיה היא עצמה, שתעשה את מה שהיא אוהבת, שתזכור שהיא לא שווה פחות ותעמוד על זכויותיה".

הכוכבת הבינלאומית ביונסה ציינה בשנה שעברה את היום בשיר מחאה על מצב הילדות בעולם, שלווה בקליפ בביצוע ילדות וכולל סטטיסטיקות מאירות עיניים. ניתן לצפות בקליפ בכתובת:  https://www.youtube.com/watch?v=3BMgV8jj9IU&feature=youtu.be

 

תרצה אנגלנדר

מנהלת השירות הסוציאלי וממונה על שוויון מגדרי